Úvahy

Všechny úvahy jsou k nahlédnutí v záložce Úvahy.

Během vysokoškolských studií jsem pracovala, jezdila na zahraniční stáže, učila se cizí jazyky a také dělala dobrovolnici. Fascinovalo mě a zároveň mě frustrovalo, jak je školní systém neefektivní, rigidní a jak málo podporuje tvořivost, entuziasmus a podnikavost. Proto jsem začala přemýšlet o vzdělávání a hledat modernější trendy. Oči mi otevřel kurz KPI22 (Kreativní práce s informacemi) vyučovaný na Masarykově univerzitě, který jsem absolvovala ve čtvrtém ročníku. Dále mě ovlivnily články z blogu Mimoškolu.cz a také Semestr Mimo školu, který jsem absolvovala v šestém ročníku. Sama jsem se k těmto pokladům propracovala až na konci studií. Přála bych všem studentům, aby byli zaléváni pozorností a podporováni ve svých talentech již od začátku. I proto se chci na svém blogu věnovat tématům jako jsou stáže, dobrovolnictví, informační gramostnost, informační přehlcení, důležité dovednosti ve 21. století apod.

sam_1101

A pak jsem nastoupila do práce a najednou jsem začala řešit i jiné věci. Work-life balance, smysluplnost práce, podnikání, rozkol mezi prací snů a tím, co nabízí pracovní trh apod. Uvědomila jsem si, že škola mě nepřipravila na svět po škole. Bylo to jenom zajímavé povídání a psaní. Vstup do pracovního života byl tvrdý náraz do zdi. Přála bych si, aby mladí lidé byli více připraveni a nemuseli podléhat zklamání jako mnoho lidí v generaci Y, když hned nenajdou práci svých snů. I proto chci rozproudit diskuzi o tom, jak se může člověk připravovat, když má ještě čas, a jak může člověk k práci přistupovat tak, aby v ní byl spokojený nehledě na okolní podmínky.

Ráda se zamýšlím nad ochranou životního prostředí, osobním rozvojem a nad dalšími tématy. Snažím se přemýšlet o věcech okolo sebe a nikdy neodložit knihu a tužku z ruky. Ora et labora! Čti a pracuj. A k tomu i odpočívej. Sekce úvah bude patřit mezi ty nejbarvitější části mého blogu.